Det var vid 04-tiden på lördagsmorgonen som en pråm kolliderade med en fyr som kallas ledfyr 18 strax söder om Öresundsbron och som är en av en lång rad fyrar som flankerar farleden Flintrännan på båda sidor med ungefär tvåtusen meters mellanrum.
Det ska handla om bogserbåten Kamarina med den kopplade pråmen CC Atlantique på 122 meter som enligt Helsingborgs Dagblad passerade på nordgående genom Flintrännan när pråmen kom för långt åt styrbord och kolliderade med ett av fyrtornen som knäcktes.
Vill inte ta några risker
I början av veckan är pråmen fortsatt kvar på grund. Det nederländska bärgningsbolaget Blue Tack har fått uppdraget av pråmens ägare att bärga pråmen. Hur lång tid det tar är dock oklart.
– Det finns mycket som kan gå snett om man försöker ta genvägar vid en bärgning. Vi vill inte ha en sjunken pråm i Flintrännan och vi vill inte ha den på stranden i Bunkeflo eller bland vindkraftverken på Lillgrund, säger Fredrik Nilsson, inspektör på Transportstyrelsen under söndagen till Helsingborgs Dagblad.
Målet är att ta fram en plan för hur bärgningen ska gå till, och det arbetet fortsatte under måndagen, bland annat med dykningar vid den grundstötta pråmen, rapporterar tidningen.
Har lagt en navigationsvarning
Bogserbåtens vinsch ska ha blivit skadad vid händelsen. Rederiet har därför skickat en annan bogserbåt, Carlo Magno, som ankom tidigt på söndagsmorgonen. Samtidigt har bogserbåten Svitzer Edda assisterat på platsen.
Enligt Sjöfartsverkets presstalesperson Fredrik Strömbäck påverkas inte sjöfarten av händelsen, även om det ligger ute en navigationsvarning.
– Vi informerar fartyg om att det här har hänt och att man får hålla sig lite åt sidan. Men det är ganska brett, så det är inga problem att passera, säger han till Sydsvenskan.