Den konventionella isbrytaren Otso byggs om i Raumo för att under de närmaste sommarsäsongerna operera i Arktis.
Vill du läsa mer? Logga in här
Prenumerera
DIGITAL
- Alla artiklar på sjofartstidningen.se
- Sjöfartstidningens e-tidning
- Tillgång till digitalt arkiv
Från 89 kr/månad
KOMPLETT
- Alla artiklar på sjofartstidningen.se
- Sjöfartstidningens e-tidning
- Tillgång till digitalt arkiv
- Tidning i brevlådan 11 nr/år
Från 995 kr/år
Populärt!
Se alla erbjudanden.
Kommentarer
Framtiden
Dags att hänga på nu Sverige, kan Finland tjäna mer pengar på sina isbrytare så kan vi. Bygg nya miljövänliga, polarklassade enligt ”legoprincipen”.
Kalle Anka
Finska statens isbrytardirektörer har lekt ”företagsleken” i många år. Ingenstans har det någonsin kommit fram om det blivit plus eller minus. Man har lyckats göra det så invecklat och omöjligt att få insyn i, att det aldrig kommer fram för skattebetalarna och beslutsfattarna vad det kostar.
Förstås ger det sysselsättning men det skulle vara klarare om man också skulle visa upp notan.
Lennart Fougelberg
Nu väntar beställning på två svenska och en finsk isbrytare och, inom några år, en till två svenska samt ytterligare en till två finska? Aker har teknik och resurser så gör ett finsk/svenskt konsortium där
många underlevr. som Kockums, ABB, SSAB, Stena Aker Arctic m.fl. får teknikutveckling och arbetstillfällen. Som tidigare kan billigast vara sämst med svenska skattepengar och här krävs kvalitet.
Artikeln är stängd för fler kommentarer