Marcus Risberg kommer senast från en roll som vd för Destination Gotland och har tidigare bland annat varit vd för Tallink Silja Sverige.
I praktiken inleddes övergången redan för en månad sedan då de båda besökt fartyg och kontor och gått igenom verksamheten och de frågor som Marcus Risberg nu tar över ansvaret för.
Vill utveckla produkten
I en intervju med Ålandstidningen säger Marcus Risberg att han ser två huvudfrågor att ta itu med: Att hålla Viking Lines produkt både relevant och attraktiv, samtidigt som bolaget ska klara den ökade mängden miljöregler.
– Vi måste säkerställa att verksamheten är tillräckligt lönsam för att kunna göra nya investeringar och möta både framtida regulatoriska krav och konsumenternas förväntningar, säger Marcus Risberg till Ålandstidningen.
Jan Hanses går nu över till en rådgivande roll som senior advisor. Sedan bolagsstämman i april är han också medlem av bolagets styrelse.