Anders Hermansson, vd för Föreningen Svensk Sjöfart.

Fotograf: Svensk Sjöfart

Kategori: Politik

Branschen positiv till budgetbeskeden

Att sjöfarten får ett tydligt fokus i regeringens kommande budgetförslag, med flera satsningar som stärker konkurrenskraften och näringen i stort, glädjer representanter för branschen.

När regeringens budgetförslag presenteras nästa vecka kommer det att innehålla flera punkter som rör sjöfarten, vilket infrastrukturminister Andreas Carlson (KD) berättar för Sjöfartstidningen. Förslagen presenteras också i en debattartikel publicerad i Dagens Industri.

En av de mest konkreta åtgärderna är att anslaget till Sjöfartsverket föreslås öka med 182,5 miljoner kronor per år. Föreningen Svensk Sjöfart skriver i en kommentar att detta ger verket bättre möjligheter att långsiktigt förvalta och utveckla viktig sjöfartsinfrastruktur, fokusera på sin kärnverksamhet och samtidigt minska behovet av avgiftshöjningar riktade mot rederierna. Svensk Sjöfart har tidigare uttryckt oro över förslag om höjda farleds- och lotsavgifter, som riskerar att påverka både sjöfartens konkurrenskraft och klimatmål negativt.

– Att Sjöfartsverket får sin ekonomi i balans är fundamentalt för svensk import/export och tillgång till konkurrenskraftiga sjötransporter. Genom detta ökade anslag utgår vi från att Sjöfartsverket inte behöver genomföra de kraftigt höjda farleds- och lotsavgifter och försämrade miljökompensationer som aviserats, säger Niklas da Silva, senior rådgivare med ansvar för transportpolitik och sjösäkerhet på Svensk Sjöfart i en kommentar.

”Ett välkommet tillskott”

Hos Sjöfartsverket tas regeringens aviserade ambition om att öka Sjöfartsverkets anslag med 182,5 miljoner kronor årligen från 2026 och framåt emot positivt. Ett välkommet tillskott, skriver myndigheten i en kommentar.

– Jag välkomnar dagens mycket positiva besked och att det är en långsiktig satsning. Nu ska vi se närmare på hur tillskottet passar in i det budgetarbete vi gör i höst, säger Erik Eklund, generaldirektör för Sjöfartsverket, i en kommentar.

Välkomnar bättre tonnageskatt

Branschorganisationen välkomnar också planerna på att förbättra tonnagebeskattningssystemet. Genom att göra det mer attraktivt och tillgängligt för fler rederier skapas förutsättningar för att fler fartyg ska registreras under svensk flagg. En stark svensk handelsflotta är enligt Föreningen Svensk Sjöfart avgörande både för Sveriges konkurrenskraft och för totalförsvarets kapacitet.

Man påpekar också att det är positivt att regeringen satsar på det civila försvaret, bland annat genom en årlig tillsättning på 55 miljoner kronor för att säkerställa tågfärjetrafiken mellan Sverige och Tyskland. Det bidrar till ett mer robust och kapacitetshöjande totalförsvar.

Ser fram emot att samarbeta

Regeringen aviserar även förlängd och ökad miljökompensationen för godstransporter, från dagens 550 till 885 miljoner kronor per år.

– Det är angeläget att regeringen tydligt markerar vikten av att flytta gods från väg till mer hållbara transportslag som sjöfart och järnväg. Vi förutsätter därför att sjöfarten kommer att vara en viktig del av denna satsning. Från Svensk Sjöfarts sida ser vi dessutom fram emot att tillsammans med regeringen fortsätta utveckla och stärka en långsiktigt konkurrenskraftig svensk sjöfart, säger Anders Hermansson, vd för Svensk Sjöfart i en kommentar.

Få vårt nyhetsbrev!

 

Bli uppdaterad med de senaste sjöfartsnyheterna. Prenumerera på vårt nyhetsbrev.