Två anläggningar gör det nu möjligt för fler fartyg att koppla upp sig till el vid kaj, vilket minskar utsläpp till luft samt ljudnivåer.
Den nya anläggningen på Stadsgården 160 togs i drift den 12 maj när Viking Jupiter anslöts till anläggningen. Redan i fjol invigde Stockholms Hamnar Sveriges allra första elanslutning för kryssningsfartyg.
– Att inviga Sveriges andra elanslutning för internationella kryssningsfartyg är ännu en viktig milstolpe för oss och för miljön, och vi är stolta över att kunna erbjuda en mer klimatsmart lösning för våra sjöfartskunder. Det bidrar stort till att skapa en hållbar premiumdestination för kryssningstrafiken, både i Stockholm och i hela Östersjöområdet, säger Jens Holm (V), styrelseordförande Stockholms Hamn.
Kan nu ansluta hälften av alla anlöp
Den nya högspänningsanläggningen är byggd enligt internationell standard och gör det möjligt för fartyg att stänga av sina hjälpmotorer när de ligger vid kaj. Detta minskar utsläppen till luft och minskar ljudnivån. Med de nya elanslutningarna kan Stockholms Hamnar ansluta ungefär hälften av alla kryssningsanlöp i Stockholm. Den el som används uppges komma från förnybara källor som vind- och vattenkraft.
Tillsammans med tre andra Östersjöhamnar – Köpenhamn/Malmö, Århus och Helsingfors – har Stockholms Hamnar fått EU-bidrag för investeringen i landelförsörjning vid Stadsgården 160.