Terntank beskriver installationen av de nya seglen som ytterligare ett steg i rederiets arbete för en renare sjöfart.

Nöjda med installationen
Under tre dagar har personal på varvet i danska Munkebo arbetat med att installera och finjustera seglen för att säkerställa att allt fungerar smidigt.
– Från Terntank är vi väldigt nöjda att vi kommit så långt och att installationen gick på tre dagar. Vi vill rikta ett tack till alla inblandade som fortsätter att driva på utvecklingen mot mer hållbara lösningar till sjöss säger Tryggve Möller, Rigmor Möller, John Sten och Annika Kristensson som i dag äger och opererar Terntank.
I full drift inom kort
Efter att seglen nu är installerade räknar rederiet med att efter några justeringar i drift använda seglen i full skala om ca en till två veckor. På onsdag morgon kommer Tern Vik bokstavligen att sätta segel för första gången, med kurs mot Göteborg där det kommer att påbörja ett tidsbefraktningsavtal för NEOT/ST1.
Tern Vik är det första fartyget i rederiets nya serie kallad Hybrid Solution Plus. Fartyget är byggt vid China Merchants Jinling Shipyard (Yangzhou) Dingheng och levererades till Terntank i april.