Under förra året levererades hela fem fartyg i Furetanks Vingaserie från varvet China Merchants Jinling Shipyard i Yangzhou i Kina. Och hittills i år har tre fartyg levererats: Fure Vesborg i februari, Fure Victoria i april och nu senast Fure Valö i juni.
Sjunde till FureBear
Fure Valö är det sjunde fartyget som levereras till FureBear, ett joint venture mellan Furetank och kanadensiska Algoma Central Corporation. Fartyget är nu på väg mot Europa för att sättas in i trafik för Gothia Tanker Alliance.
Vingafartygen är produkttankfartyg på 17.999 dwt med isklass 1A, utformade av Furetank i samarbete med Uddevallabolaget FKAB Marine Design. Det första fartyget i serien levererades 2018. Totalt har det lagts beställningar på 22 fartyg i Vingaserien, varav tio till FureBear.