”Vi är glada att meddela att vi idag, den 19 november, har slutfört köpet av rorofartyget Transporter från Eckerö Shipping i Mariehamn. Transporter är nu officiellt vår”, skriver Godby Shipping i ett pressmeddelande.
Det var i augusti som Eckerö Shipping, ett dotterbolag inom Eckerökoncernen, meddelade att MV Transporter skulle säljas till Oy Trailer-Link Ab som ägs av Godby Shipping.
Transporter, som kommer att behålla sitt nuvarande namn, är systerfartyg till M/V Aurora och passar enligt Godby Shipping väl in i rederiets flotta.
Fortsätter för DFDS
Nyförvärvet går idag i timecharter för DFDS i deras linjetrafik mellan Fredrikstad och Halden i Norge, Zeebrugge i Belgien och Immingham i Storbritannien. Fartyget kommer att fortsätta chartern för DFDS fram till slutet av december 2026 med efterföljande option.
”Med Transporter består vår flotta nu av åtta fartyg, vilket stärker vår position som ett pålitligt rederi som tillhandahåller tonnage i det mindre segmentet på roromarknaden. Vi tror att efterfrågan på den här typen av fartyg fortsatt kommer att vara stark. Vi välkomnar varmt besättningen på MV Transporter till vårt team och ser fram emot att arbeta tillsammans med dem”, skriver Godby Shipping.