Nytt namn och koncernens logotype ska betona samhörigheten inom Eckerö.
Det åländska rederiet Birka Cargo, som ingår i Rederiaktiebolaget Eckerö, byter namn till Eckerö Shipping. Namnet tas omedelbart i bruk i kommunikation och marknadsföring. På fartygen börjar man använda Rederiaktiebolaget Eckerös logotype.
Genom rederiets namnbyte vill man förtydliga kopplingen till Eckerökoncernen och undvika sammanblandning med kryssningsverksamheten inom koncernen.
– Några namnbyten på fartygen är emellertid inte aktuella, säger Eckerö Shippings vd Jari Sorvettula till Sjöfartstidningen.
Ägarstrukturen ändras inte heller och Eckerö Shipping är fortsättningsvis ett helägt dotterbolag till Rederiaktiebolaget Eckerö.
Kommentarer
Anonymous
Oh herregud vilket paller!
Hannibal
Birka namnen lär inte va kvar länge då heller, kanske man sku plöja ner pengarna på nåt annat i dagsläget!
Anonymous
Vill faktiskt Ekerö beblanda sin logo med några gamla skorvar som snart är utan jobb?
Anonymous
Eckerö har ju en traditoin av att bara äga gamla skorvar!
Anonymous
Eckerö har ju en traditoin av att bara äga gamla skorvar!
Anonymous
Dylikt agerande kallas mindervärdighetskomplex!