Sundvalls hamns nya bogserbåt Drake är en bogserbåt av ASD-typ (Azimuth Stern Drive) som är tre gånger så stark som deras tidigare Axel Enström och har en dragkraft på 60 ton.

Fotograf: Sundsvalls hamn

Kategori: Fartygspresentationer

Sundsvalls nya Drake är döpt

Den nya bogserbåten Drake gör att Sundsvalls hamn tagit ett direktkliv från 50-talet till nutid. Under fredagen blev bogserbåten invigd av skidikonen Charlotte Kalla.
Fredagen den 17 oktober var en stor dag för Sundsvalls hamn. Det var dagen då hamnens nya bogserbåt Drake invigdes med representanter från Sundsvalls hamn, SCA, Sundsvalls kommun och media på plats i Tunadalshamnen. Med tal, fanfar och en dopceremoni ledd av skidlegendaren Charlotte Kalla som också blev gudmor till fartyget, markerades starten för ett nytt kapitel i regionens sjöfart.

Vill du läsa mer? Logga in här

Prenumerera

DIGITAL

  • Alla artiklar på sjofartstidningen.se
  • Sjöfartstidningens e-tidning
  • Tillgång till digitalt arkiv

 

Från 89 kr/månad

 

KOMPLETT

  • Alla artiklar på sjofartstidningen.se
  • Sjöfartstidningens e-tidning
  • Tillgång till digitalt arkiv
  • Tidning i brevlådan 11 nr/år

Från 995 kr/år

Se alla erbjudanden.

Få vårt nyhetsbrev!

 

Bli uppdaterad med de senaste sjöfartsnyheterna. Prenumerera på vårt nyhetsbrev.