SPECIALFARTYG

Fartyget Storm Diver, som ska användas för uppdraget, ligger just nu i Stenungsund för utrustning.

Skaw Shipping räknar tumlare i Östersjön

Stenungsundsbaserade Skaw Shipping och systerbolaget Sjöbyggnationer AB ska inventera tumlare i Östersjön på uppdrag av Naturhistoriska riksmuseet.

Publicerad Senast uppdaterad

Det är Naturhistoriska riksmuseets avdelning för marina däggdjur som ansvarar för inventeringen av tumlare. För uppdraget har museet anlitat rederiet Skaw Shipping och systerbolaget Sjöbyggnationer AB.

– Vi är väldigt glada att vi fått det här förtroendet. Östersjötumlaren har en unik DNA-uppsättning som inte finns hos någon annan tumlare. Nu tror man att det bara finns några hundra exemplar kvar och är orolig att den ska utrotas, säger Klas Berg som är en av tre delägare i Skaw Shipping i Stenungsund.

Det är Naturhistoriska riksmuseets avdelning för marina däggdjur som ansvarar för inventeringen av tumlare. För uppdraget har museet anlitat rederiet Skaw Shipping och systerbolaget Sjöbyggnationer AB.

– Vi är väldigt glada att vi fått det här förtroendet. Östersjötumlaren har en unik DNA-uppsättning som inte finns hos någon annan tumlare. Nu tror man att det bara finns några hundra exemplar kvar och är orolig att den ska utrotas, säger Klas Berg som är en av tre delägare i Skaw Shipping i Stenungsund.

Projektet är en del i ett Östersjösamarbete där flera länder ingår. För Skaw Shippings del startade uppdraget vid midsommar och förväntas pågå i cirka ett år.

110 undervattensmikrofoner ska kollas

– Vi började med att sätta ut ungefär 110 undervattensmikrofoner på havsbotten i Östersjön. Ganska många är placerade söder om Gotland, men den svenska sektorn sträcker sig hela vägen från Stockholms skärgård till Ystad, säger Klas Berg. 

För utsättningen användes ett annat av rederiets fartyg, Storm Bird. Nu är det fartyget upptaget med ett projekt för att inventera fåglar i Östersjön i samband med projekteringen av ny havsbaserad vindkraft, och istället blir det Storm Diver som tar sig an tumlarinventeringen.

– Mikrofonerna ska tas upp ungefär var tredje månad för att tanka av data och byta batterier. 

Det finns inga bojar på ytan utan mikrofonerna sitter fast i betongvikter som vi har sänkt ner, och mellan dem går en flytlina. Mikrofonerna ligger på olika djup, allt mellan 5 och 100 meter. 

– När vi ska ta upp mikrofonerna draggar vi mellan betongvikterna för att få tag på flytlinan. Det är väldigt noga med positionerna på betongvikterna. Sedan spelar vi ombord alltihop och får upp mikrofonen för att byta batterier och minneskort, förklarar Klas Berg. 

Klas Berg, David Bäckerbo och Fredrik Andersson driver Skaw Shipping. Foto: Albin Dahlin

Utrustats för uppdraget

Skaw Shipping köpte Storm Diver förra året och har registrerats henne under svensk flagg. Fartyget är ett före detta militärt dyk- och bärgningsfartyg. Ombord finns ett positioneringssystem för att kunna hålla fartyget stilla i rätt position. Inför det här uppdraget har rederiet fått hjälp av elektronikföretaget Ranab att installera ett nytt noggrant navigationssystem. Man har även byggt en plattform med en kraftig hydraulisk lindragare på akterdäck.

Besättningen ombord består normalt av befälhavare, överstyrman och två matroser. Under uppdraget är också ett par personer från Naturhistoriska riksmuseet ombord. 

Första turen för att ta upp undervattensmikrofoner ska göras i september.

– Vi räknar med att klara att ta upp alla mikrofoner, byta batterier och minneskort och sätta i dem igen på ungefär två veckor. Sedan är vi ute på andra uppdrag eller letar nya sysselsättningar fram till två och en halv månad senare, då vi ska ta upp mikrofonerna igen, säger Klas Berg.

Varvar med andra projekt

Han påpekar att det kan vara svårt att pussla ihop schemat när många projekt är väderberoende.

– Är det fint väder vill alla ha saker gjorda och är det dåligt väder vill man inte göra någonting. Men vi har lite dykprojekt och rov-körningar som vi också ska göra med den här båten under hösten.

Skaw Shipping kan med sina fartyg ta sig an olika sorters uppdrag. Flera projekt har hittills handlat om att inventera djurliv till havs. Fågelinventeringen som Storm Bird håller på med görs på uppdrag av en aktör som vill få tillstånd att uppföra havsbaserad vindkraft, och i samband med det behöver göra en miljökonsekvensutredning där djurlivsundersökningar ingår. 

– Det är spännande att få en inblick i forskarvärlden. Det har man ju inte haft tidigare när man hållit på med shipping, då har det mest varit laster och båtar. Det är en ny värld som öppnar sig, och en växande marknad där vi nu har kommit in, säger Klas Berg. 

Fakta: Storm Diver

  • Byggd: 1984 i Mandal, Norge
  • Ombyggd: 2008 på Hasslö Båtvarv
  • Längd över allt: 24,35 m
  • Bredd: 7,60 m
  • Djupgående: 2,2 m
  • GT: 117 ton
  • Marschfart: 9 knop
  • Maxfart: 13 knop
  • Kapacitet däckslast: 20 ton
  • Maskineri: 2 st Detroit Allison 650 hk/480 kW 16V N92 
  • Boende: 4 dubbelhytter med plats för 8 personer
  • Övrig utrustning: däckskran med maxlast 5 ton, A-ram på akterdäck, 4-punkts ankarsystem, dykkompressor, 3 hydraulpumpar, dykplattform och dykarbur.
Powered by Labrador CMS