MILJÖ
Stor potential i att återvinna rökgasvärme
Genom att återvinna rökgasvärme kan vissa fartyg ersätta en femtedel av sin elförbrukning med återvunnen el. Det visar en ny studie från bland annat Sjöfartshögskolan i Kalmar.
En ny studie från Sjöfartshögskolan i Kalmar och Lunds Universitet visar att kryssningsfartyg kan ersätta drygt en femtedel av sin elförbrukning med återvunnen el från rökgasvärmen från fartygens motorer.
– Vår studie visar att det finns jättestor potential att omvandla rökgasvärmen till el, säger Fredrik Ahlgren, doktorand vid Sjöfartshögskolan i Kalmar, till Sjöfartstidningen.
– Speciellt kryssningsfartyg som använder mycket el kan göra stora vinster.
Verklig mätdata
Fredrik Ahlgren, tillsammans med tre forskare från Lunds Universitet, har under en fyraveckorsperiod samlat in och därefter studerat olika mätdata från Birka Stockholm. Utifrån det har de räknat på avgasflöden och använt dessa i en simuleringsmodell för en så kallad Organic Rankine Cycle (ORC). En ORC är en typ av teknik för att ta tillvara på spillvärme och kan placeras i anslutning till exempelvis skorstenar.
– Det har gjorts liknande studier tidigare. Men det som är unikt med vår studie är att den är baserad på operationell data, säger Fredrik Ahlgren.
”Första viktigt steg”
Han påpekar dock att tekniken inte är unik på något sätt och många känner redan till att de finns. Forskarna har heller inte tagit hänsyn till installationskostnader av tekniken. Men förhoppningen är att kunna påverka industrin på något vis.
– Jag tror att detta kan vara ett första viktigt steg i att visa på potentialen i den otroliga mängd värme som idag bara susar genom skorstenarna på fartyg.
– Nästa steg skulle vara att installera tekniken i ett fartyg och studera resultaten från det.
Enligt Fredrik Ahlgren är det särskilt kryssningsfartyg, eller fartyg med hybriddrift, inom speciellt SECA-området som kan vinna på att installera tekniken.
Ersätter en femtedel av elen
– När man använder tjockolja tar man oftast tillvara på spillvärmen för att värma upp bränslet. Men de som i och med SECA-direktivet har bytt till lågsvavliga bränslen behöver inte hetta upp oljan i samma utsträckning och därför släpps en något större del av rökgasvärmen från maskinerna bara rakt ut.
– Resultatet från studien ombord på Birka Stockholm visar att de kan ersätta 22 procent av sin elförbrukning med återvunnen el från rökgasvärme.
Studien presenterades tidigare i somras på konferensen ASME TurboExpo i Montreal och kommer publiceras i Journal of Engineering for Gas Turbines and Power.
För den som är intresserad av att läsa mer om studien, eller studien i dess helhet kan klicka här.