FOLK/FÖRETAG
Maritimt Forum får ny verksamhetschef
Carolina Kihlström blir ny verksamhetschef för Maritimt Forum. Det offentliggjordes under Världssjöfartens dag under torsdagen.
Varför sökte du tjänsten?
– Jag tänkte när jag såg annonsen ”vilken rolig tjänst, vad kul för den som får den!”. När Berit Blomqvist ringde och erbjöd mig tjänsten blev jag förstås jätteglad. Jag ser en stor potential i att jobba med hela det maritima klustret för att lösa de utmaningar vi står inför idag. Många av de utmaningar vi behöver lösa är snarlika för rederier, hamnar och marintekniska företag; det är exempelvis näringsvillkor, grön omställning, rekrytering och kompetensförsörjning. Jag tror att om vår bransch jobbar ihop så når vi fram mycket bättre till politik och beslutsfattare och allmänhet. Vi blir starkare tillsammans.
Vad vill du göra som verksamhetschef?
– Jag tycker att samverkan och synliggörande av hela det maritima klustret är jätteviktigt. När det gäller specifika sakfrågor vill jag prata med Maritimt Forums medlemmar om vilka stora utmaningar de ser framöver. Vad vi behöver göra tillsammans, och vad Maritimt Forum kan ta för roll i framtiden så att vi alla kan växa och utvecklas i branschen.
Var kommer du att sitta?
– Vi kommer att ha kontor på Postgatan 4 i Göteborg men också ha kvar kontoret i Stockholm. Jag kommer att vara både i Göteborg och Stockholm och självklart också ute i landet hos medlemmar.
Du börjar den 1 december. Vad blir det första du gör?
– Maritimt Forum arrangerar ett glöggmingel för medlemmar den 7 december. Jag kommer också att höra av mig till alla medlemmar i Maritimt Forum för att höra hur de vill att verksamheten ska se ut framöver och vad som är viktigt för dem. Det är trots allt en medlemsorganisation så detta är jätteviktigt för mig att börja med. I december är det också hög tid att börja planera för Almedalsveckan och Maritim Mötesplats i Almedalen, som ju är ett ypperligt tillfälle för alla i branschen som vill synas för en samhällsintresserad allmänhet, för politik och beslutsfattare och för resten av sjöfartsbranschen.
Carolina Kihlström är utbildad statsvetare och arbetar idag som kommunikationsansvarig på branschorganisationen Svensk Sjöfart.