TANK
Concordia chartrar Suezmax
Concordia Maritime har tecknat ett nytt 50-procentigt charteravtal på en 158.000 dwt Suezmax-tanker.
– Den här affären förstärker ytterligare vår närvaro på den starka Suezmax-marknaden, säger Kim Ullman, CEO på Concordia Maritime, i ett pressmeddelande.
Fartyget, som Concordia Maritime inte har namngett, är på 158.000 dwt och byggdes i Sydkorea 2012. Kontraktet sträcker sig från augusti 2015 och ett år framåt, med option för ytterligare ett år.
Ska ingå i Stena Sonangol-pool
– I slutet av förra året chartrades till 50 procent en annan Suezmax-tanker, som liksom det nu inhyrda fartyget ska gå på den globala öppna marknaden inom Stena Sonangol Suezmax-poolen, säger Kim Ullman.
I den fartygspoolen ingår sedan tidigare Concordia Maritimes egenägda fartyg Stena Supreme.
– Vi ser den utökade satsningen på råoljesegmentet som ett bra komplement till vår P-Max-flotta omfattande tio fartyg med fokus på produkttanker.