RORO
Wallenius Lines har flaggat in två fartyg
I höstas meddelade Wallenius Lines att rederiet förvärvat fartygen Don Juan och Turandot. Nu har båda fartygen fått svensk flagg.
Den svenska handelsflottan har vuxit med ytterligare ett fartyg. Det meddelade Wallenius Marine på bolagets Linkedin under torsdagen. Det hela handlar om PCTC-fartyget (Pure Car and Truck Carrier) Turandot som är det senaste att ha fått svensk flagg.
Inflaggningen ägde rum på det kinesiska varvet IMC Shipyard Zhoushan den 17 december. Samtidigt har fartyget bytt färg på skrovet från Wallenius Wilhelmsens färger till Wallenius Lines klassiska gröna och gula. Inflaggningen är den andra efter att systerfartyget Don Juan bytte ägande till Wallenius Lines samt fick den svenska flaggan i mitten av augusti på samma varv i Kina.
Viktigt för Sverige
Rederiet har tidigare uppgett att förvärvet av de båda fartygen och omflaggningen till svensk flagg hjälper till att fortsätta utveckla Sveriges sjöfartskompetens samt ökar tillgången till fartyg som kan bistå samhället och Försvarsmakten vid behov.
De två fartygen blir tillsammans med bolagets övriga sex fartyg viktiga tillgångar i Soya Groups växande engagemang för totalförsvaret. I en tid av föränderliga säkerhets- och marknadsförutsättningar är tillgången till en nationell flotta avgörande för att upprätthålla samhällskritiska transporter vid eventuella störningar
– Dessa fartyg har fortfarande en lastkapacitet som möter dagens behov. Hållbarhet handlar för oss också om att nyttja nuvarande tillgångar under en hel livslängd, och med rätt bränslemix kan de operera i många år till, sa Erik Nøklebye, vd för Wallenius Lines i samband med att affären offentliggjordes i höstas.
Charter till Asiatiskt bolag
Både Don Juan och Turandot är byggda 1995 och har en kapacitet på 5.846 bilar. Båda fartygen går i chartertrafik för japanska Seven Seal med utgångspunkt i Asien. Ship Management levereras av Wallenius Marine.
Under torsdagen kommenterade även Infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson nyheten:
– Den svenska handelsflottan fortsätter att växa. En god nyhet från Wallenius Marine AB och ett kvitto på att den ökande inflaggningen till Sverige fortsätter. Välkommen M/V Turandot!, krav han på Linkedin.