REGELVERK
Maersk Line-befäl övar isnavigering
Maersk Line låter utbilda befäl vid Aboa Mare i Åbo för att uppfylla Polarkodens utbildningskrav.
Befälhavare och däcksbefäl från Maersk Line genomgår kurser i isnavigering vid sjöbefälsskolan Aboa Mare i Åbo under sommaren och hösten. Med hjälp av simulator kan kursdeltagarna öva realistiska situationer i olika isförhållanden.
Skräddarsydda kurser
Utbildningen är skräddarsydd enligt Maersk Lines specifikationer och uppfyller polarkodens krav om säkerhet och miljöskydd för last- och passagerarfartyg som seglar i polarområden. I utbildningen har man även tagit i beaktande isnavigering med de 3.596 TEU containerfartyg av Baltic Feeder-typ som ska levereras till Maersk Line senare i år.
Den första delen av utbildningen för Maersk Lines befäl arrangerades i juli och kompletteras i slutet av 2017 med de följande delarna.
Krävs om ett år
Aboa Mare informerar att IMO:s polarkod (Polar Code, International Code for Ships Operating in Polar Waters) trädde i kraft den 1 januari 2017. Kraven på besättningens behörighet och utbildning inom ramarna för STCW (International Convention on Standards of Training, Certification and Watchkeeping for Seafarers) träder i kraft från och med den 1 juli 2018 och beror på isförhållanden i de områden som fartyget seglar i.