OLYCKA

Bild från chauffören Ondřej Frýbort på när Tinker Bell kolliderar med Skåne.

Skåne tillbaka i trafik efter kollisionen i Trelleborg

Efter onsdagens uppmärksammade färjekollision i Trelleborgs hamn är Stena Lines färja Skåne tillbaka i trafik under fredagen efter att fartyget kontrollerats och godkänts som sjödugligt.

Publicerad Senast uppdaterad

Kollisionen inträffade vid 13.30-tiden på onsdagen i den östra delen av hamnen, innanför pirarna. TT-Lines färja Tinker Bell ska av ännu okänd anledning ha kolliderat in i Stena Lines järnvägsfärja Skåne som då låg vid kaj.

Omkring 130 passagerare ombord

Kollisionen inträffade vid 13.30-tiden på onsdagen i den östra delen av hamnen, innanför pirarna. TT-Lines färja Tinker Bell ska av ännu okänd anledning ha kolliderat in i Stena Lines järnvägsfärja Skåne som då låg vid kaj.

Omkring 130 passagerare ombord

Vid kollisionen befann sig omkring 130 passagerare och fordon ombord på Skåne enligt SVT. Samtliga evakuerades senare under onsdagen.

Inga personer kom till skada i händelsen och enligt myndigheterna har inte heller några miljöutsläpp rapporterats.

Godkänt att segla igen

Efter inspektioner under torsdagen kunde Stena Line meddela att skadorna på Skåne inte hindrar från fortsatt trafik med färjan.

– Fartyget är godkänt och ses som sjödugligt och säkert av både klassningsbolag och Transportstyrelsen, säger Johan Live, Stena Lines presschef till Sjöfartstidningen.

Fartyget gör sin första avgång från Trelleborg till Rostock klockan 15.00 under fredagseftermiddagen.

Behöver tid på varv

Skåne fick en rejäl buckla i fören, vilken hon kommer att få segla vidare med tillfälligt.

– Hon är sjöduglig och säker trots det. Fartyget har undersökts på alla möjliga vis, även med dykare. Men vi är igång med att ta fram en plan för en permanent reparation, men för det behöver vi hitta tid på varv, säger Johan Live.

I samband med kollisionen flyttade Skåne på sig i sitt järnvägsfärjeläge. Enligt Trelleborgs hamn pågår besiktning av järnvägsklaffen för att utreda eventuella skador.

– Vi har ytterligare ett läge för järnvägsfärjor så trafiken fortlöper ändå, säger Petronella Ljungh, kommunikationschef i Trelleborgs Hamn.

Orsaken utreds

TT-Lines presschef Anette Wugk skriver i ett mejlsvar att orsaken till olyckan utreds för närvarande och att inget är klart kring när Tinker Bell kan återgå i trafik.

”Utredning pågår. Har inte mer information att delge i dagsläget,” skriver hon.

Båda fartygen har svensk flagg.

Powered by Labrador CMS