SKEPPSBYGGNAD

Stena RoRo har på uppdrag av Stena Line designat och beställt två RoPax fartyg av typen E-Flexer 2.0
Stena RoRo har på uppdrag av Stena Line designat och beställt två RoPax fartyg av typen E-Flexer 2.0, med option på två ytterligare fartyg, från det kinesiska varvet China Merchants Shipbuilding Industry (CMI), Weihai i Kina.

Ordern markerar tio år med CMI Weihai för Stena

Stena RoRo och det kinesiska varvet CMI Weihai har nu samarbetat i tio år. Veckans offentliggjorda beställning av två nya nya E-Flexer-färjor för Stena Lines Danmarkstrafik innebär fortsättningen på en lång relation med det kinesiska varvet.

Publicerad

Samarbetet mellan Stena RoRo och China Merchants Shipbuilding Industry, CMI, Weihai inleddes 2016. Den första affären omfattade fyra E-Flexer-fartyg och blev startskottet för ett långvarigt samarbete kring Stena RoRos nybyggnadsprogram i Kina.

Tio år senare har totalt 21 fartyg beställts vid varvet. Nu följer ännu en beställning.

Samarbetet mellan Stena RoRo och China Merchants Shipbuilding Industry, CMI, Weihai inleddes 2016. Den första affären omfattade fyra E-Flexer-fartyg och blev startskottet för ett långvarigt samarbete kring Stena RoRos nybyggnadsprogram i Kina.

Tio år senare har totalt 21 fartyg beställts vid varvet. Nu följer ännu en beställning.

På uppdrag av Stena Line har Stena RoRo designat och beställt två fartyg av den nya generationen E-Flexer 2.0. Avtalet innehåller dessutom option på ytterligare två fartyg.

– Vi är mycket nöjda med vårt tioåriga samarbete med CMI Weihai-varvet. För både Stena RoRo och CMI Weihai har det varit en enastående resa, präglad av teknisk utveckling, uthållighet och gemensamma framgångar, säger Stena RoRos vd Per Westling i ett pressmeddelande.

Från fyra till 21 beställda fartyg

Genom ett nära och förtroendefullt samarbete har vi tillsammans byggt upp en mycket framgångsrik och ömsesidigt givande relation.

Per Westling

Under de tio åren har totalt 17 E-Flexer-fartyg beställts från varvet, varav 13 hittills har levererats. Därutöver har Stena RoRo beställt fyra RoRo-fartyg i Stena NewMax- och C-Flexer-klasserna.

Med den senaste beställningen består E-Flexer-serien av 17 fartyg, varav sju ska opereras av Stena Line och tio är avsedda för externa kunder till Stena RoRo.

Enligt Per Westling har leveranssäkerheten varit en viktig del av det långvariga samarbetet. Samtliga E-Flexer-fartyg har enligt bolaget levererats i tid.

– Genom ett nära och förtroendefullt samarbete har vi tillsammans byggt upp en mycket framgångsrik och ömsesidigt givande relation och ett starkt partnerskap. Varvet har varit mycket framgångsrikt när det gäller att leva upp till våra kunders höga krav på kvalitet, leveranssäkerhet och flexibilitet, säger han i pressmeddelandet.

Nästa generation ska kunna gå på batteri

De två nya fartygen innebär samtidigt ett nytt tekniskt steg för E-Flexer-konceptet. Den nya generationen konstrueras för att i framtiden kunna drivas helt med batterier.

Fartygen får inledningsvis diesel-elektrisk framdrivning, men utrymmen ombord förbereds för en batterikapacitet på upp till 85 MWh. Dieselmotorerna ska kunna använda flera typer av bränslen, däribland biodiesel, och förbereds även för metanoldrift.

Tanken är att batterikapaciteten ska kunna byggas ut successivt i takt med bland annat teknikutveckling, kostnader och framtida regelkrav.

– Vi har utvecklat dessa ultramoderna fartyg tillsammans med Stena Line som i framtiden kommer kunna erbjuda en helt fossilfri transport av passagerare och last mellan Göteborg och Fredrikshavn, säger Per Westling.

De två nybeställda färjorna ska sättas in på Stena Lines linje mellan Göteborg och Fredrikshamn under 2030.

Powered by Labrador CMS