FARTYGSUTRUSTNING
Cybersäkerhet kommer in i kontrakten
Marina leverantörer möter idag höga krav på datahantering för sina uppkopplade system. En av dem är Trident BMC som levererar ventilationssystem till fartyg.
Att hantera data på säkert sätt är vardag för Trident BMC. Företaget levererar system för luftkonditionering och ventilation till framför allt kryssningsindustrin. De är involverade vid uppgraderingar och ombyggnationer, både i publika utrymmen och i de tekniska avdelningarna ombord, med särskilt fokus på energieffektivitet.
– Det finns mycket energi att spara på fartyg, nya som gamla. Har man inte järnkoll på sin HVAC-anläggning finns det stor risk att man inte kör den optimalt, mycket energi går förlorat och ens miljöpåverkan blir onödigt stor, säger Magnus Hansson, vd på Trident BMC AB.
Läs också: Gränserna suddas ut
Kopplar upp sig på distans
Stort fokus ligger på energieffektivisering. För ett kryssningsfartyg till havs går ungefär 30 procent av energiförbrukningen till fartygets HVAC-anläggning och till kaj är procentsiffran betydligt högre än så.
– Det finns stora pengar att spara om man uppgraderar anläggningar och får dem att gå mer effektivt.
Trident kopplar upp sig mot fartygens anläggningar på distans för att se till att de går effektivt och för att lösa problem. Att kunna hjälpa till på distans är en stor fördel då det sparar resor och därmed kostnader och miljö. Men med uppkoppling kommer risker kopplat till cybersäkerhet. För att formulera avtal kring datahantering tar Trident hjälp av Setterwalls jurister.
– När man är uppkopplad mot fartyg ställs väldigt hårda krav på att behandla data på ett säkert sätt, och se till att ingen annan kan komma åt anläggningen. Det handlar om fartygens säkerhet och är jätteviktigt.
Nya regelverk märks i förfrågningar
Att kunna koppla upp sig på distans är inget nytt, påpekar Magnus Hansson. På land har det gått länge.
– Den stora förändringen som skett i vår industri är konnektiviteten: att fartygen nu är åtkomliga jämt.
Han har inga missöden eller cyberangrepp att berätta om. Å andra sidan, påpekar han, är nog ventilationen inte det första systemet en angripare skulle ge sig på.
– Vi har gått igenom rigorösa säkerhetsrutiner och kopplar upp oss på ett säkert sätt. Vi ligger på egna nätverk och har egna brandväggar, säger han.
Att hans företag bett en advokatbyrå om hjälp med avtal och riskbedömningar har att göra med de nya regelverken inom cybersäkerhet som sker.
– Det här börjar komma in i våra kontrakt och förfrågningar från kunder, säger Magnus Hansson.
Alla affärer är en risk
Vems juridiska ansvar det blir om något händer som gör att fartyget påverkas och blir liggande, beror på situationen. Systemleverantörens utgångspunkt är att försöka göra allt rätt och följa de regler som finns.
– Har vi gjort allt för att undvika en situation så kan vi slippa ansvar. Alla affärer innebär en risk. Mitt jobb är att hantera risken och skydda företaget så bra som möjligt.
Advokatbyrån hjälper också till med omvärlds-bevakning av nya regelverk som påverkar bolaget.
– Kommer det ett nytt regelverk och vi missar det, så innebär det en större risk. Som företag som levererar till marinbranschen ska vi vara uppdaterade på vilka regler som gäller, säger Magnus Hansson.