Donsötank har tagit leverans av det första nytillskottet av två till flottan. Fredagen den 22 mars skrevs Solero in i det svenska registret och den svenska flaggan kunde hissas i aktern.
– Donsötank tog över fartyget i Rotterdam och har målat på det nya namnet och Donsö i aktern, säger Henrik Lorensson på Donsötank.
Rederiet ska nu köra fartyget i fyra månader innan det blir ett besök på Falkvarv i Falkenberg för bland annat uppgradering av manifoldern och installation av ytterligare hydrauliska ventiler samt uppgradering av lasthanteringssystemet. Tills vidare kommer fartyget att fortsätta att vara blått, och inte målas i Donsötanks grå färg.
Solero, ex Soley-2, är byggd 2009 i Turkiet och är på 19.992 dwt, och är därmed för stor för att kunna dockas på Falkvarv. I september 2014 är det dags för femårsdockning och då planerar Donsötank att snygga till fartyget lite mer.
Solero kommer att gå från Rotterdam onsdagen den 27 mars och väntas till Göteborg för att lasta under påskhelgen.
Donsötanks nästa nytillskott, Soley-1, kommer att få namnet Solando och väntas kunna levereras till sin nya ägare någon gång mellan den 10 och 20 april.
– Hon befinner sig i Brasilien nu och ska lasta där för att gå till Spanien, El Ferrol, och då kan vi ta över fartyget, säger Henrik Lorensson.
Kommentarer
Ove Germundsson
Hej!
Det låter som musik i en maskinist öron när man hör att Donsötank flaggar sina två nya fartyg svenskt. Gratulerar och önskar er en bra seglats framöver. Ove Germundsson
Lars Pontus Blomberg
Hej Donsötank!
Synnerligen trevliga nyheter med två svenskflaggade fartyg! Lycka till önskar landgången sjöfarare med stort intresse för svensk sjöfart.
Anonymous
Hej
Varför väljer DonsöTank ha kvar svensk flagga när de andra flaggar ut?.Jag bara undrar?.
Håller med till 100 procent med Ove G det låter som musik och man blir faktiskt lite stolt och rörd över detta svenska bolag.Lycka till och ha en god seglats
Mvh
Mattias jonasson
Seglare
Hejja Donsötank!! gott att höra detta med Svensk flagg!!
Kenny Reinhold
En eloge till Donsötank och grattis till ett riktigt gott entreprenörskap!!
Peter Parnestam
Gratulerar till DonsöTank !
Sami Syrjänen
Hej,
Riktigt trevligt, håller med Ove!!
Elias Andersson
Donsötank är ett föredöme för svensk sjöfart!
Ludvig Hedberg
ÄNTLIGEN!!
Gustav Andersson
Gratulerar och lycka till!!
Kurt Skogberg
Gratulerar till två nya fartyg med svensk flagg. Jobbade som maskinist på Navigo under många år på 90-talet. Den bästa av alla, hoppas den fortfarande går för rederiet.
Anonymous
Underbart att se i ett tufft flaggland som sverige
Anonym
Vore kul om ST gjorde en intervju med Donsötank, om hur de kam fram till detta beslut, att flagg två fartyg under svensk flagg, när så många andra har gjort andra beräkningar
Anonymous
Det är genuint glädjande att se. Önskar Donsötank all lycka och välgång!
Christer Carlsson
Grattis till ett nytt fartyg i er Flotta
Christer
Styrsö
Anonymous
Ett stort GRATTIS till Donsötank för ert svenskflaggade nytillskott i flottan!! Hade själv nöjet att få segla som matros på gamla Credo 1996. Lycka till:-)
Anonymous
Grattis till de nya fartygen,och hoppas på att det blir en ändring från regering så att den svenska flaggen kan förbli.
Tommy Törnqvist
Joacim Guldbrand - CA Clase
Grattis till Ert svensk flaggade fartyg.
Martin Larsson
Stort Grattis och jag glädjer mig för Chalmers studenter och lärare att ni väljer svensk flagg
Anonymous
Äntligen någon som vågar gå mot strömmen. När skall de folkvalda oavsett om det är vänster eller höger som styr ta ett beslut ? Skall vi som på svenskt maner bara knyta näven i fickan och aldrig reagera utan att få våran röst hörd // Lasse
Fartygsinspektören
Snälla ST. Gör en detaljerad studie och ta reda på varför man flaggar svenskt. Det är tvärtemot alla andra redare. Varför väljer Donsötank detta? Det måste finnas något som gör att man väljer just detta. Och jag har svårt att tro att ett företag väljer svensk flagg av nationalistiska skäl. Så varför gör man valet? Gör en riktig djupdykning och ta reda på varför. Vi är många som vill veta.