ARBETSMILJÖ

Bent Bjørn-Nielsen tar emot 2023 års San-pris som han delar med Anders Ekberg. Bredvid honom Annika Nordin, ordförande i San.

Facklig duo på Cinderella får San-priset

Två anställda på Viking Cinderella får årets pris från Sjöfartens Arbetsmiljönämnd (San). Priset delades ut på San-konferensen, som gick av stapeln på skyddsombudens dag den 25 oktober.

Publicerad Senast uppdaterad

Det var en glad Bent Björn-Nielsen, lokal ordförande i Seko sjöfolk och receptionist på Viking Cinderella, som tog emot pris och hyllningar på årets San-konferens.

Vänt besvärlig personalsituation

Det var en glad Bent Björn-Nielsen, lokal ordförande i Seko sjöfolk och receptionist på Viking Cinderella, som tog emot pris och hyllningar på årets San-konferens.

Vänt besvärlig personalsituation

Annika Nordin, ordförande i San, delade ut priset och läste upp prismotiveringen:

”Årets San-pris går till en framgångsrik duo som genom ett långvarigt och målmedvetet arbete lyckats vända en tämligen besvärlig personalsituation på fartyget där de båda tjänstgör till något positivt och framåtblickande. Tillsammans har de regelmässigt omhändertagit ärenden som varit viktiga för fartygets besättning och skapat ett modernare förhållningssätt till arbetsmiljön ombord. Bland annat genom ett systematiskt drivande av angelägna frågor i fartygets skyddskommitté med handlingsplaner, åtgärder och uppföljningar. En av pristagarnas chefer framhåller också den ’otroliga förmågan’ att skapa bra relationer mellan fack och företagets landorganisation vilket i förlängningen underlättar för alla anställda ombord.”

– Det var lite överraskande men glädjande. Jag ska inte säga som jag sa när Annika ringde, jag har lovat att inte svära idag, sa Bent Björn-Nielsen från scenen.

Anders Ekberg och Bent Björn-Nielsen poserar med sina diplom ombord på Viking Cinderella efter San-konferensen. Förutom äran får de 7.500 kronor i prissumma. Foto: Privat

Skyddsombud i hästväg

Han delar priset med kollegan och huvudskyddsombudet Anders Ekberg, som jobbar på lagret på Viking Cinderella och inte kunde närvara på San-konferensen, så Bent Björn-Nielsen tog emot priset för bådas räkning. Han talade med värme om sin kollega:

– Att jobba med Anders är helt otroligt. Han är ett huvudskyddsombud som är något i hästväg. Engagemang – även när vi är lediga hörs vi nog fem gånger i veckan, även på semestern, för att hålla koll på läget. Vi är jättetacksamma för det här.

Kämpar på

Han tackade flera personer vid prisutdelningen, bland andra arbetsmiljöforskaren Cecilia Österman, som han kallar en underhållande föredragshållare på utbildningarna inom Seko sjöfolk, sin ombudsman Pelle Andersson på Seko sjöfolk och sin befälhavare John Englund för ett bra samarbete i skyddskommittén.

– Vi hade som sagt problem för några år sedan men vi är på rätt väg. Vi är inte helt där men vi kämpar på varje dag, sa Bent Björn-Nielsen.

San har konferens varje höst i samband med den europeiska arbetsmiljöveckan. Årets tema var ergonomi och avhandlade bland annat ett projekt som har undersökt hur handintensiva olika arbetsuppgifter ombord är, syn- och ljusergonomi, Arbetsmiljöverkets aktuella regelförnyelse, projektet Smarta kläder som mäter arbetsbelastning genom kläder med inbyggda kroppssensorer, och mycket mer. Mer om San-konferensen i Sjöfartstidningen nr 11, som kommer ut den 17 november.

Powered by Labrador CMS