ARBETSMARKNAD

Elina Norberg och Gustaf Bergstedt tipsar andra jurister att söka sig till sjöfarten. "Det är en jättespännande bransch".

Juristerna hittade till sjöfarten

Elina Norberg och Gustaf Bergstedt upptäckte den maritima branschen via ett trainee-program. Nu jobbar båda på The Swedish Club.

Publicerad Senast uppdaterad

För två år sedan antogs juristerna Elina Norberg och Gustaf Bergstedt till det då nya traineeprogrammet som fem aktörer inom den maritima näringen gemensamt hade startat: The Swedish Club, Svenska Skeppshypotek, Stena, Wallenius Marine och Svensk Sjöfart. Idén kom från The Swedish Clubs vd Thomas Nordberg. Traineeprogrammet pågick i 18 månader och under den perioden fick Elina Norberg och Gustaf Bergstedt arbeta hos fyra av bolagen. 

Efter programmet har båda fått anställning hos The Swedish Club. Elina Norberg ingår sedan årsskiftet i ett team som arbetar med sanktioner och antipenningtvätt. Under en fika i höstas, när hon ännu var trainee på The Swedish Clubs claims-avdelning, började Elina Norberg prata med den person som nu är hennes chef.

För två år sedan antogs juristerna Elina Norberg och Gustaf Bergstedt till det då nya traineeprogrammet som fem aktörer inom den maritima näringen gemensamt hade startat: The Swedish Club, Svenska Skeppshypotek, Stena, Wallenius Marine och Svensk Sjöfart. Idén kom från The Swedish Clubs vd Thomas Nordberg. Traineeprogrammet pågick i 18 månader och under den perioden fick Elina Norberg och Gustaf Bergstedt arbeta hos fyra av bolagen. 

Efter programmet har båda fått anställning hos The Swedish Club. Elina Norberg ingår sedan årsskiftet i ett team som arbetar med sanktioner och antipenningtvätt. Under en fika i höstas, när hon ännu var trainee på The Swedish Clubs claims-avdelning, började Elina Norberg prata med den person som nu är hennes chef.

–Vi klickade väldigt bra och hon valde att rekrytera mig. Det är en nystartad avdelning och vi är ett litet team som jobbar nära, säger hon. 

 Med tanke på det politiska läget blir sanktioner ett allt viktigare område, påpekar Elina Norberg. 

–Det händer mycket och man får nästan känna sig som en del av politiken, eftersom allt påverkar. När  saker förändras från dag till dag – eller till och med timme för timme – kan det snabbt ändra hela min arbetsdag. Vi är en nyckelfunktion, allt måste gå via oss vilket gör att jag får se alla delar av bolaget, säger hon. 

Tillbaka där det började

Gustaf Bergstedt är en del av The Swedish Clubs nordiska P&I-team. Där hanterar han ärenden som lastskador, personskador på besättning och passagerare och oljespill. 

Han gjorde sin första period under traineeprogrammet hos The Swedish Club. När hela programmet gick mot sitt slut hörde han av sig till bolaget och sa att han var intresserad av att jobba där. 

–Det känns som att cirkeln sluts nu när jag kommer tillbaka. The Swedish Club är ett väldigt internationellt bolag och det är roligt att vara i den miljön, säger han.

Elina Norberg och Gustaf Bergstedt, här tillsammans med Britta Patriksson som är personaldirektör på The Swedish Club. Foto: Klara Johansson

Minst en av de andra aktörerna i programmet erbjöd också traineerna jobb efteråt. En annan aktör var tydlig redan från början med att de i dagsläget inte hade behov av att anställa någon ny. Både Elina Norberg och Gustaf Bergstedt har full förståelse för det.

–Det gör det ännu mer hedrande att de ville ta in traineer när de inte väntar sig något tillbaka. Det är fint att det i Sjöfartssverige verkar finnas ett högre syfte än det egna bolaget; man vill verka för branschens bästa och påfyllnaden av i det här fallet jurister, säger Gustaf Bergstedt. 

Tipsar andra

Elina Norberg menar att trainee-programmet är ett bra sätt att uppmärksamma att det finns jobb även för jurister inom sjöfarten. Både hon och Gustaf Bergstedt har blivit kontaktade av andra juridikstudenter.

–Då försöker jag hjälpa till, tipsa och kanske putta dem åt något håll. Jag har också pratat mycket om programmet både på mässor och på Linkedin, för jag har känt att nu har jag fått en chans och det här vill jag dela med mig av, säger Elina Norberg. 

Bland de deltagande aktörerna fanns ingen advokatbyrå, vilket traineerna möjligen tyckte var lite synd. 

–Det som är fint är att de engagerade sig ändå. Jag fick komma på besök hos en advokatbyrå och både Gustaf och jag fick åka till London och träffa en annan byrå som arbetar inom sjöfart, säger hon.

Nytt program kan starta 2027

Britta Patriksson är personaldirektör hos The Swedish Club. Hennes bolag kom med idén till programmet och har fungerat som koordinator för denna första omgång. Tanken är att starta upp en ny omgång till 2027.

–Vi siktar på att vara 4–5 deltagande bolag då också, men exakt vilka det blir är inte klart än. Vi har ett par advokatbyråer som hört av sig och är intresserade.

The Swedish Club haffade båda traineerna från den här första omgången. Britta Patriksson betonar att bolaget inte skapat tjänster utan verkligen behövde anställa.

–Vi är i en utvecklingsfas. Och när någon gör ett bra jobb så vill man ju inte släppa den personen. Att ta emot traineer är en investering i både tid och pengar, och är det en perfect match så vill man behålla personen. 

Britta Patriksson tycker att det praktiska kring programmet har fungerat väldigt bra för att vara första gången. Det ligger mycket logistik och samarbete bakom.

–Det har funnits en stor vilja från alla att det här skulle bli bra, och det har märkts tydligt hos alla parter. 

”Bli inte avskräckt”

Elina Norberg och Gustaf Bergstedt tipsar alla unga jurister som har intresse av sjöfart, eller bara tycker att det är kul att branschen är internationell, att söka. 

–Det är lätt att tänka att man inte kan något om sjöfart, och bli avskräckt av det. Men det behöver man inte bli! Det är en jätterolig bransch, alla har varit välkomnande och vill man jobba internationellt så är sjöfarten en jättebra möjlighet, säger Elina Norberg.  

Gustaf Bergstedt flikar in med ett par tips till den person som väl blir antagen som trainee.

–Våga vara nyfiken, ställ mycket frågor och ta egna initiativ. Du har de här fyra bolagen som du får komma och jobba hos. Försök insupa så mycket kunskap som möjligt. Jag skulle säga att det är ett delat ansvar och upp till dig som trainee att verkligen ta tillfället i akt.

–Ta också chansen att träffa så mycket människor du bara kan. Det blir så mycket lättare att senare ta upp telefon och ringa till någon som man har träffat. Traineeprogrammet ger möjlighet att bygga ett värdefullt nätverk, lägger Elina Norberg till. 

Vad är det roligaste eller mest givande ni fått vara med om under tiden som traineer?

–Det har förstås varit många roliga event man har fått gå på. Men det allra roligaste, skulle jag ändå säga, är när jag varit på ett bolag och känt att jag kunnat vara med och bidra. Om jag till exempel varit med i ett ärende och funnit ut en juridisk knäckfråga som kanske inte var identifierad tidigare, och som hade stor vikt för ärendets fortsättning, säger Gustaf Bergstedt. 

För Elina Norberg har det varit en höjdpunkt varje gång hon bytt bolag.

–Inte för att jag velat därifrån. Tvärtom, det var vemodigt att lämna varje gång. Men så fort man kom till nästa ställe så kände man sig snabbt hemma där med, och tänkte att ”här vill jag också vara”. Det var väldigt kul att känna det, säger hon.

Powered by Labrador CMS