ARBETSMARKNAD
Hon synar framtidens kryssningsfartyg
Ann-Jeanette Renlund började som arkitekt iland, men fastnade för sjöfarten på varvet i Åbo. Nu arbetar hon med bygget av nya kryssningsfartyg i Italien.
Det slamrar och bullrar. Det ringer från kranar i rörelse och sprutar gnistor från varvsarbetarnas vinkelslipar. Det är full aktivitet på italienska Fincantieris varv i Monfalcone mellan Triste och Venedig.
Här byggs just nu kryssningsfartyget Mein Schiff Flow för Tui Cruises, ett joint venturebolag mellan tyska resejätten Tui AG och amerikanska Royal Caribbean Group. Fartyget närmar sig färdigställande, men är fortsatt mer likt ett stålskelett än ett kryssningsfartyg. Premiären väntas ske i Medelhavet i sommar.
För skeppsbyggare Ann-Jeanette Renlund från Larsmo kommun utanför Jakobstad i Finland är det intensiva dagar. Hon har titeln Senior Manager Architectural Design & Outfitting, vilket innebär att hon är ansvarig för övervakningen av utförandet av alla installationer i gäst- och besättningsutrymmena så att det blir som rederiet beställt.
–Så här i slutskedet går jag regelbundet inspektionsrundor på alla däck för att följa arbetet. Det blir ett antal kilometer varje gång, säger hon.
Några hissar finns inte ännu, det är trappor som gäller.
Från design till slutförande
Ann-Jeanette Renlund är anställd av Royal Caribbean Group och leder ett team av inspektörer. Just nu befinner sig projektet i slutfasen, men har pågått i åratal. Det är det andra fartyget i serien.
–Jag kom till det här projektet 2020 och då hade planeringen redan pågått något år. På grund av covid blev planeringsskedet ovanligt långt och drog ut på tiden. Bland annat fick ny hänsyn tas till utformningen av fartygens sjukhus samtidigt som man inte riktigt visste vart kryssningsindustrin skulle ta vägen efter pandemin, säger hon.
Började iland
Ann-Jeanette Renlund började sin karriär som landbaserad arkitekt och konstruktör efter att ha läst en utbildning i konstruktionsteknik på Svenska tekniska institutet i Vasa, samt arkitektur i Norge och England.
–Jag är inte skeppsbyggare i grunden, men kommer från Larsmo som är en skeppsbyggarkommun. Och egentligen är det ingen större skillnad, alla discipliner finns med i båda typerna av projekt så som VVS, el och belysning.
Det som hon menar skiljer är komplexiteten.
–När jag jobbade med landbaserade projekt hade jag kanske tre projekt igång samtidigt, här känns det som att ha 30. Det är så stort, det är som en liten stad och med så många olika bolag och underleverantörer som är involverade som vi behöver ha kontakt med, säger hon.
När hon hade en egen firma fick hon uppdrag på dåvarande STX Finland i Åbo och fastnade för fartygsprojekten. Hon började som design- och arkitektkoordinator under bygget av Mein Schiff 3 år 2013 i Åbo. Därefter har hon arbetat i Nederländerna, USA, Frankrike och Italien.
–Just nu bor jag i ett litet hus utanför Monfalcone och trivs utmärkt, säger hon.
Gillar utförandet mest
Arbetet med att bygga kryssningsfartyg har flera skeden, vilket sätter karaktären på jobbet för Ann-Jeanette Renlund. Hon involveras redan i planeringsfasen, men då utan lika mycket däcktramp.
–Jag och mina kollegor stöttar designorganisationen på huvudkontoret i Miami. Det är där som ritningarna tas fram och designen utförs. Vi kommer med input utifrån en praktisk synvinkel och säkerhetsskäl. När designen är klar tar vi över och har ansvar för utförandet, men med hjälp från Miami när vi behöver.
När bygget väl är igång går projektet över i en genomförandefas, vilket innebär fler inblandade människor och underleverantörer. Det är den fasen som Ann-Jeanette Renlund uppskattar mest.
–Allt har sin charm och planeringsskedet är intressant eftersom man kan påverka vad som är viktigt senare under bygget. Men genomförandet betyder att man får jobba tätt med varvet och komma på lösningar ihop och det gillar jag mest, säger hon.