SKÄRGÅRDSTRAFIK
De blev Årets skärgårdsrederi
Nu är det klart vilket rederi som får branschorganisationen Skärgårdsredarnas pris Årets skärgårdsrederi 2026.
Det var under torsdagen den 12 mars när Skärgårdsredarna hade sitt årsmöte i Västervik som det stod klart att Blidösundsbolaget utsetts till Årets skärgårdsrederi 2026, det för sitt arbete med att bygga om äldre dieseldrivna fartyg till eldrift.
– Det är ett kvitto på att vi är väldigt duktiga på det vi gör och att ett systematiskt hållbarhetsarbete leder till konkreta resultat där våra äldre fartyg ges en förlängd livslängd och på så vis bidrar till en såväl hållbar miljö som ekonomisk hållbarhet, säger Anna Jidberg, vd på Bildösundsbolaget i ett pressmeddelande.
Räds inte ny teknik
Motiveringen löd; ”Blidösundsbolaget har visat på klimatsmart vision och nytänkande i sina elektrifieringsprojekt där man inte räds att ta in ny teknik och nya lösningar men med en klar idé om enkla och driftsäkra system som kan anpassas till både nyare och äldre tonnage i skärgårdsflottan. Blidösundsbolagets vilja att gå in i nya projekt med ny teknik tillsammans med leverantörer är ett viktigt bidrag till branschen för att få ut fler och bättre tekniska lösningar på marknaden för elektrifierad skärgårdstrafik.”
Bytte till el efter 55 år
Under förra året genomförde Blidösundsbolaget en konvertering av passagerarfärjan Silverö till helelektrisk drift. Det som ett pilotprojekt för att visa vägen för elektrifieringen.
– Att våga ta ett gammalt fartyg och testa i en ny teknisk miljö, som vi gjorde med Silverö som byggdes 1970 och har gått på diesel, visar dels på det tekniska kunnande vi besitter men även att det går att med relativt små medel få stor miljömässig och ekonomisk utväxling. Genom att våga kombinera tradition med innovation och vidareutveckla det vi redan har är hållbarhet på riktigt, säger Anna Jidberg vidare.
Framgångarna med Silverö har gjort att rederiet nu ser över sitt tonnage för att se om det finns fler fartyg som skulle kunna vara möjliga att elektrifiera, skriver bolaget vidare i pressmeddelandet. En av framgångsfaktorerna är att man använder redan befintlig teknik. Exempelvis används två Scaniamotorer av samma typ som återfinns i elektriska lastbilar i Silverö. Det gör att även laddinfrastrukturen finns färdigutvecklad och är lätt att implementera.