SKEPPSBYGGNAD
Byggstart för fjärde fartyget i Sirius Evolution 8K-serie
Sirius Shipping har inlett bygget av det fjärde fartyget i rederiets Evolution 8K-serie. Stålskärningen för nybygget Optimus har nu genomförts vid det kinesiska varvet China Merchants Jinling Shipyard, Dingheng.
Donsöbaserade Sirius Shipping meddelar via Linkedin att stålskärningen för skrov CMYZ0185 nu har inletts. Fartyget, som ska få namnet Optimus, är det fjärde i rederiets nya serie Evolution 8K-serie med hybridtankfartyg på 7.999 dödviktston.
De fyra fartygen beställdes i november 2024 och ska levereras under 2027 och 2028. Serien är en del av rederiets långsiktiga förnyelse av flottan som går under namnet Pathway to Zero.
Fartygen har utvecklats av Sirius Shipping i samarbete med FKAB i Uddevalla och bygger vidare på erfarenheterna från fartygen Saturnus och Mercurius som levererades från samma varv 2018 respektive 2019.
De nya fartygen blir 119,9 meter långa och 19,4 meter breda och med en lastkapacitet på 9.700 kubikmeter. De får isklass 1A och lasttankar som kan hantera 11 olika lastkvaliteter.
För att minska bränsleförbrukningen utrustas fartygen med batterihybridsystem på 420 kWh som ska jämna ut belastningstoppar. De får även landströmsanslutning på 1.000 kW, vilket möjliggör utsläppsfri lastning och lossning vid kaj när landström finns tillgänglig.
Enligt rederiets tidigare uppgifter beräknas fartygens energieffektivitetsindex, EEDI, ligga 40 procent under de krav som gäller enligt IMO:s fas III-regelverk.