Ale har inlett årets isbrytarsäsong. På bilden är hon i Göteborg på väg upp till Vänern inför förra årets säsong.

Fotograf: Christopher Kullenberg Rothvall

Kategori: Isbrytning

Nu är säsongen för isbrytarna igång

Isbrytningssäsongen är nu igång. Lördagen den 4 januari genomförde Ale det första assistansuppdraget utanför Kalix.

Ale är Sjöfartsverkets minsta isbrytare och brukar traditionsenligt inleda säsongerna och även avsluta dem. Isen har nu börjat lägga sig längs med kusten och i skärgården i norra Bottenviken och strax före nyår lämnade Ale Luleå hamn för att säkerställa assistansbehovet för Kalix hamn. Den 4 januari blev säsongspremiär då fartyget Hiiumaa behövde assistans ut från Kalix.

− Vi har förberett oss länge. Säsongen drar igång en månad senare än förra säsongen. Isbrytarna och deras besättningar är redo att assistera handelssjöfarten dygnet runt nu ända fram till i maj nästa år, då vi vanligtvis kan avrunda säsongen, säger Amund Lindberg, chef för vintersjöfart/isbrytning på Sjöfartsverket i ett pressmeddelande.

Premiär för nytillskottet i vår

Näst på tur att starta säsongen efter Ale står Atle, som senare följs av Frej, Oden, Ymer och sist men inte minst nytillskottet Idun. Idun, som köptes in till verket i våras, kommer att bistå handelssjöfarten planerat från mars månad. Hon är nu på varv i Landskrona, där hon bland annat kommer att utrustas med en klyka för att kunna bogsera fartyg genom isen.

Har infört isklassrestriktioner

Enligt Sjöfartsverket finns nu isklassrestriktioner för Mälaren, Ångermanälven samt alla hamnar från Örnsköldsvik upp till Karlsborg i Kalix kommun. Restriktionerna införs varje vinter i varierande grad och anger vilken isklass som krävs för att få statlig isbrytningsassistans.

Prognosen visar på kallt väder i norr under närmsta veckan, vilket innebär att Ale kommer att få sällskap av både Atle och Frej under de närmsta dagarna.

Få vårt nyhetsbrev!

 

Bli uppdaterad med de senaste sjöfartsnyheterna. Prenumerera på vårt nyhetsbrev.