FOLK/FÖRETAG

Andreas Bach är ny chef för Lighthouse.

Han tar över på Lighthouse

Andreas Bach bestämde sig tidigt för att jobba inom hav och sjöfart. Nu tar han över rodret för Lighthouse.

Publicerad Senast uppdaterad

Med en bakgrund som sjökapten, chef inom Sjöfartsverket och forskning inom Rise börjar Andreas Bach nu som verksamhetschef för samverkansplattformen Lighthouse.

Han kommer närmast från det statliga forskningsinstitutet Rise där han bland annat har ansvarat för Svenskt Marintekniskt Forum (SMTF). Efter sommaren har han startat på det nya jobbet som verksamhetschef på Lighthouse tillsammans med nuvarande verksamhetschefen Åsa Burman, och de kommer båda jobba parallellt under hösten.

Med en bakgrund som sjökapten, chef inom Sjöfartsverket och forskning inom Rise börjar Andreas Bach nu som verksamhetschef för samverkansplattformen Lighthouse.

Han kommer närmast från det statliga forskningsinstitutet Rise där han bland annat har ansvarat för Svenskt Marintekniskt Forum (SMTF). Efter sommaren har han startat på det nya jobbet som verksamhetschef på Lighthouse tillsammans med nuvarande verksamhetschefen Åsa Burman, och de kommer båda jobba parallellt under hösten.

–Den här första tiden har varit kul, inspirerande och lärorik. Även om jag sedan innan har jobbat med Lighthouse är det en annan sak att komma på insidan. Det känns väldigt bra att få jobba med alla aktörer inom sjöfart och teknikföretag för att möjliggöra de förändringar som behövs, säger Andreas Bach.

Tror på samverkan med många

Han är i grunden sjökapten och har en masterexamen från World Maritime University i Malmö. Hans bakgrund och meriter återspeglar på många sätt Lighthouses verksamhet som handlar om samverkan för sjöfartsforskning och innovation. Forskningen ligger nära till hands för Andreas Bach, och arbetet på Rise hade likande inriktning som det som görs inom Lighthouse.

–Det är ju nästan lite humor, men de områden vi arbetade med inom min enhet var hållbara fartygsoperationer, smarta fartyg och slutligen blå ekonomi och hållbara transporter.

Andreas Bach bestämde sig tidigt i livet för att han ville jobba till sjöss, och startade med att läsa drift och underhåll för att senare jobba som jungman och matros. Slutligen blev det en sjökaptensexamen i Kalmar innan han gick till sjöss som befäl.

–Det som lockade med sjöfarten när jag var riktigt ung var nog äventyret i det hela. Jag har alltid varit intresserad av havet och seglat i hela mitt liv.

Kan lite om mycket

Innan Andreas Bach tog steget in i forskningsvärlden var han länge inom affärsavdelningen på Sjöfartsverket. Där jobbade han med allt ifrån att vara lotsoperatör till att köra lotsbåt till och vara VTS-operatör till att senare ha olika chefsroller och avslutade som affärsområdeschef för Transport och Farledsservice. Han tror själv att den ovanligt breda yrkeserfarenheten kan komma till nytta i det nya uppdraget på Lighthouse.

–Jag är inte expert på något men jag kan lite om mycket inom det maritima, och det är väldigt bra. Det ger en trygghet att ha lite koll på läget helt enkelt.

Lighthouse har nyligen varit med och tagit fram NRIA Sjöfart 2025 – den nya agendan för sjöfartsforskning och innovation som lyfter fram vikten av ytterligare satsningar på forskning inom sjöfart. Det är en viktig fråga även för Andreas Bach.

–Forskning och innovation är en grundsten för att vi ska kunna utvecklas och nå en mer hållbar sjöfart och vara konkurrenskraftiga.

Vad är dina tankar kring Lighthouses inriktning för framtiden?

– Lighthouse idag är på en väldigt bra plats efter alla år som man har varit igång. Det är en väl fungerande verksamhet som gör nytta. Min ambition är att fortsätta hålla den nivån, men även att titta på hur vi kan utvecklas då allting förändras i omvärlden. Hur exakt det ska göras är något jag och min styrelse kommer att diskutera med våra partners.

Powered by Labrador CMS