SEGELFARTYG
Laddat för seglingsfest i Stockholms skärgård
Mellan den 2–4 oktober samlas mellan 15 och 20 traditionella segelfartyg i Stockholms skärgård för årets upplaga av Saltkråkan Race. Omkring 200 unga och vuxna seglare väntas delta i kappseglingen.
Saltkråkan Race har arrangerats sedan 1991 och har Napoleonviken vid Ägnö i Stockholms skärgård som bas. Här möts besättningar från olika traditionella segelfartyg för en helg med kappsegling, gemenskap och erfarenhetsutbyte.
Vanligtvis går seglingen över Ingarö-, Nämdö- och Jungfrufjärdarna, med målgång på västra Jungfrufjärden, men den exakta tävlingsbanan bestäms först på morgonen och anpassas efter rådande väder och vind.
Ska hålla kunskapen levande
Men tävlingen handlar inte enbart om vem som seglar snabbast. Ett viktigt syfte är att hålla kunskapen kring de äldre fartygen levande. Ombord förs praktiska färdigheter inom bland annat segling, riggning, navigation och fartygsvård vidare mellan erfarna besättningsmedlemmar och yngre seglare.
– Saltkråkan Race handlar lika mycket om gemenskap och kunskapsutbyte som om själva kappseglingen. Vi vill samla den seglande traditionen och samtidigt skapa en plats där våra unga seglare kan mötas, utvecklas och föra kunskaperna vidare, säger Kiki Beije från tävlingsledningen i ett pressmeddelande.
Del av det flytande kulturarvet
De deltagande fartygen är en del av det svenska flytande kulturarvet. Många är anslutna till Sveriges Segelfartygsförbund och Sail Training Association of Sweden, medan flera också är knutna till Båthistoriska Riksförbundet och verksamheten på Beckholmen i Stockholm.
– Det flytande kulturarvet består inte bara av själva fartygen. Minst lika viktigt är det immateriella kulturarvet – hantverket, sjömanskapet och kunskapen om hur dessa segelfartyg ska vårdas, riggas och seglas. Den kunskapen måste användas och föras vidare till nya generationer om fartygen ska fortsätta vara ett levande kulturarv, säger Dan Thorell, ordförande i Båthistoriska Riksförbundet, BHRF, i pressmeddelandet.
Publik kan följa lördagens kappsegling från land eller med egen båt, alternativt från Baggenstäket på väg ut mot skärgården under fredagseftermiddagen och när de återvänder på söndagen.