HAMN
Samskip startar containertrafik till Halmstad
I september inleder det isländska rederiet Samskip en regelbunden containertrafik till Hallands Hamnar i Halmstad.
Fartygen Arnarfell och Helgafell kommer enligt ett pressmeddelande att trafikera Halmstad på veckobasis inom ramen för Samskips blå veckorotation mellan Sverige, Island och övriga Europa.
Samarbetet innebär en estimerad volym om cirka 250 containrar per vecka och omfattar varor för isländska marknaden som till exempel livsmedel, byggmaterial och fordon samt fisk och skaldjur från Island till den skandinaviska marknaden.
- Det här avtalet är strategiskt viktigt för Hallands Hamnar. Vi stärker våra containerflöden och förbättrar nyttjandegraden på befintliga resurser. Vår omfattande infrastruktursatsning med kombiterminal och hög tillgänglighet har varit viktiga för att kunna erbjuda Samskip ett starkt alternativ på marknaden, säger Henrik Nanfeldt, vice vd och kommersiell chef på Hallands Hamnar i pressmeddelandet.
Effektivare godsflöden
För Samskip innebär förbindelsen till Halmstad att rederiets transportnätverk stärks och att kunderna erbjuds ökad flexibilitet och fler transportalternativ i Norden.
- För oss handlar detta inte bara om att lägga till en ny hamn, utan om att förbättra tillgängligheten, öka driftsäkerheten och skapa effektivare godsflöden till och från Island, säger Birkir Hólm Guðnason, vd för Samskip Island i pressmeddelandet.