|
 Runt 600 personer följde sjöfartsdebatten i Kalmar. Foto: Maria Boström Cars.
Sjöfartsdebatt inför storpublik Alla riksdagspartier närvarade liksom fack, myndigheter och branschföreträdare – paneldebatten i Kalmar lockade storpublik.
– Kul att intresset var så stort, men många hade nog sett fram emot fler konkreta svar från politikerna, säger prefekt Jan Snöberg, Sjöfartshögskolan i Kalmar.
 – Övergången från traditionell tjockolja till miljövänligare alternativ är nödvändig, säger Johan Algell. Foto: Pierre Adolfsson.
White Smoke vill se grön sjöfart Efter många år på FKAB och Vägverket driver nu skeppsbyggaren Johan Algell eget. Målsättningen är tydlig.
– Den långsiktiga planen är att etablera ett fullvärdigt rederi med fokus på miljövänlig sjöfart.
 Den svenska paviljongen på årets SMM var en lyckad satsning. Foto: Rolf P Nilsson.
SMM 2010 – svensk paviljong på världens största sjöfartsmässa För 24:e gången har Shipbuilding, Machinery & Marine Technology International Trade Fair, i dagligt tal SMM, satt sin prägel på Hamburg. Världens största sjöfartsmässa lockade i år över 2.000 utställare från 58 länder och strax över 50.000 besökare till över 80.000 kvadratmeter mässyta i Hamburg Messes elva utställningshallar.
 En ledbuss från Uppsala har blivit rullande utställnings- och utbildningslokal. Foto: Rolf P Nilsson.
Marinfloc tog bussen till SMM Alla som har ställt ut på en mässa vet vilka förberedelser som krävs och hur mycket jobb det är med transporter, upp- och nedpackning av utrustning som skall demonstreras, broschyrer som skall delas ut, displayer som skall monteras, roll-ups som skall vecklas ut, datorer som skall fungera och allt annat som krävs för att kunna visa sina produkter och tjänster för kunderna.
 Vindkraft till havs är en växande offshoremarknad. Foto: Northern Offshore Services.
Fokus på offshore: Stort, smått och nytt Offshore är olja och gas, större och större plattformar, ankarhanterare och supplyfartyg, djupare och djupare vatten och allt otillgängligare platser.
Men som vi ska se är offshore också små nischade underleverantörer och en ny spännande vindkraftsmarknad.
 Björn Palmquists svivlar ligger färdigmonterade på Cityvarvet, klara att skickas ut till kunden. Foto: Fredrik Davidsson.
Nischad aktör på global scen Oljekatastrofen i Mexikanska golfen har påverkat hela oljebranschen med underleverantörer och kringnäringar. På Lindholmen i Göteborg sitter ett litet världsledande företag och ser möjligheter.
– Stora olyckor brukar leda till nya regleringar och lagar, nya regleringar brukar leda till nya utmaningar, säger Björn Palmquist, grundare och vd på Moorlink.
| |  Thomas Stöök och hans kollegor på Mannteknik i Mariestad har full snurr på produktionen. Foto: Fredrik Davidsson.
Droppfri standard i offshore En droppfri slangkoppling eliminerar risken för spill när slangen kopplas loss, i Mariestad tillverkas sådana kopplingar och de säljs över hela världen.
– Inom offshore är det här standard men inom den vanliga sjöfarten har det inte riktigt tagit fart ännu. Om tio år är jag säker på att den här kopplingen används på alla färjor, säger Markus Bäckström, vice vd och en av grundarna till Mannteknik i Mariestad.
 Aura förtöjd vid pontonkranen Svanen med ett mono pile-fundament på däck. Foto: Juha Ylitalo.
Meriaura satsar på projektlaster Projektlaster inom energisektorn är en ny nisch för Meriaura i Åbo. Tungtransportfartyget Aura transporterar för närvarande delar till vindkraftverk på Nordsjön och rederiet planerar att beställa ett fartyg till av liknande typ.
 Floatel Superior utanför Australien i charter för ConocoPhillips. Foto: Floatel International.
Floatles order värda 2,3 miljarder Floatel International tog i mars i år leverans av service- och bostadsriggen Floatel Superior som byggts vid Keppel Fels varv i Singapore.
– Flotatel Superior levererades på budget, 40 dagar tidigare än kontrakterat datum, säger Peter Jacobsson, vd i Floatel International AB.
 En svetsad modul under inredning vid anläggningen i Emtunga. Foto: Apply Leirvik Emtunga AB.
Emtunga bygger vidare i ny regi Nya ägare och nytt namn – Emtunga lever vidare med sin tillverkning av bostadsmoduler till offshoreindustrin.
 Hulda Winnes misstänker att det bildas fler partiklar när en fartygsdiesel körs på lågsvavligt bränsle än på högsvavligt. Foto: Fredrik Davidsson.
Mindre svavel fler partiklar Skiftet från tockolja till marindiesel med lägre svavelhalt kan innebära fler och mindre, men möjligen farligare, partiklar i avgaserna. Det framkommer i en avhandling från Chalmers.
– IMO:s regler om sänkningar av svavel i fartygsbränsle är mycket, mycket viktiga med det finns fortfarande saker vi behöver veta mera om, säger Hulda Winnes när hon försvarar sin doktorsavhandling under disputationen på Lindholmen.
 Linda Styhre har gjort den första akademiska studien av kapacitetsutnyttjande inom närsjöfarten på åratal. Foto: Fredrik Davidsson.
Första studien på decennier Linda Styhre har med sin doktorsavhandling gjort den första akademiska studien av kapacitetsutnyttjande inom sjöfarten på åratal.
– Det finns väldigt lite studier av kapacitetsutnyttjande. Det som finns är 20 år gammalt och handlar mest om oceantrafik. Dessutom var de gamla forskarna mest intresserade av komplicerade ekonomiska teorier, säger professor Yutaka Watanabe från Tokyo University of Marine Science and Technology, opponent under disputationen på Chalmers.
|