Sjöfartstidningen Pil
Hem   Nyheter   Fakta & Statistik   Evenemang   Jobb   Utbildning   Annonser   Länkar  
Om tidningen   Senaste numret   Äldre nummer   Prenumerera   Nyhetsbrev   Annonsera   Om oss
2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 Innehållsförteckningar

Google

sjofartstidningen.se
Internet

PRENUMERERA
Sjöfartstidningen & magasinet Shipgaz
17 nr/år på svenska och engelska
Shipgaz
6 nr/år på engelska
VÃ¥rt nyhetsbrev,
nyheter via e-post 1 g/vecka (torsdagar)
TIPSA OSS
Har du ett bra nyhetstips?
Hör av dig till oss!
Bästa tipset varje månad belönas.
GENVÄGAR

Shipgaz.com – vår systertidning
Ordlista – sjöfartstermer
Annonsering
Kontakta oss

Ur SST 01/08


En blandning av sött och salt, i Stockholm finns fortfarande en hel del rederiverksamhet. Bild: Richard Ryan/Stockholm Visitors Board

TEMA:
Rederistaden Stockholm
Att Stockholm är en betydande sjöfartsstad torde stå klart för alla. Miljontals passagerare reser varje år med färjorna till och från Åland, Finland, Baltikum och Gotland. Kryssningsverksamheten växer stadigt, en ny terminal är på gång och Stockholm är idag en av de mest betydande kryssningsdestinationerna i Nordeuropa.

Den sjöburna godstrafiken ökar och stora satsningar är beslutade för att effektivisera och bygga ut godshanteringen.

Lika bra har det inte gått för Stockholm som rederistad. Klassiska rederier med stora handelsfartygsflottor i internationell trafik som Saléns, Nordström & Thulin och Johnson-linjen är minnen blott.

Stortankrederierna som byggdes upp under 1980 och 1990-talen som Argonaut, ICB och Frontline såldes till utlandet. Kvar finns Walleniusrederierna, ett anrikt, välmående och världsledande rederi.

Här finns också numera japanägda NYKCool, som sprunget ur Salén-koncernen idag opererar en flotta på över 60 kylfartyg i världsomspännande trafik från sitt huvudkontor vid Slussen.

Ur Saléns kommer också Holy House med en lite annorlunda affärsidé. I ett vindskontor på Kungsgatan finns rederiet som driver 15 kylfartyg.

Flera nya rederier
Under senare år har det också börjat hända saker, och flera nya rederier har etablerats. Faktum är att merparten av nyföretagandet i den svenska rederinäringen har skett i Stockholmsområdet.

Här finns Frederiet som driver två moderna tankfartyg, är delägare i ett modernt bunkerekipage, och har planer på att växa.

Vi hittar Svithoid Tankers som på bara några få år byggt upp en flotta på nära dussinet tankfartyg – och fler är på gång – samtidigt som man börsnoterat företaget.

Ett annat Stockholmsrederi är Stoc Tankers som idag äger och driver fyra fartyg där det största är på cirka 20 000 ton dödvikt.

Här finns SRAB Shipping som äger tre tankfartyg, har fyra till i beställning och är delägare i fem torrlastfartyg.

I den intensiva internationella färje- och kryssningsverksamheten finns det ett svenskägt rederi, lilla Ånedin-Linjen som med sitt fartyg Birger Jarl kryssar mellan Stockholm och Åland.

Om dessa Stockholmsrederier med handelsfartyg i internationell trafik kan du läsa i följande artiklar. Läs om deras verksamhet, bakgrund och inte minst deras visioner.

//Rolf P Nilsson

Latest update 7-01-2008 12:25

SENASTE

Nr 4/2012
Sjöfartstidningen Passagerarsjöfart

Köp numret

SJÖFARTENS
BOK

Allt material © Sjöfartstidningen om inget annat anges. Citera oss gärna men ange alltid källan.

Sjöfartstidningen | www.sjofartstidningen.se | info@sjofartstidningen.se | webbmaster | Kontakta oss | om cookies