|
Ur SST 13-14/2007

Eleverna fick bland annat prova att släcka en brand med en koldioxidsläckare. Stig Berggren övervakar att allt går bra.
Brandsläckning och helikopterräddning
när ungdomar undervisas i sjösäkerhet
Öckerö Båtsällskap är en ideell förening med synnerligen aktiva medlemmar. Utöver de vanliga aktiviteterna som man kan förvänta sig vid en båtklubb på västkusten har man också ett brinnande engagemang för öarnas ungdomar.
Öckerö-öarna har en lång tradition med havet som arbetsplats och än idag är fiske och marin verksamhet den dominerande sysselsättningen. Men det som i så många år var den självklara sysselsättningen för öarnas ungdomar är inte längre det idag. Det finns helt andra alternativ för dem som växer upp nu och det är viktigt att locka en ny generation till sjöfarten.
Ser fram emot sjösäkerhetskursen
På Brattebergsskolan ges högstadieeleverna möjlighet att läsa sjösäkerhet och sjömansskap som tillvalsämne och de som vill tar Förarintyget. Under årets mörka månader drillas eleverna i teori och i Öckerö Båtsällskaps regi får man även prova på mörkernavigering. Men det är den stora sjösäkerhetskursen på våren som många ser fram emot med spänning.
Den 28 april i år samlades en förväntansfull skara elever på morgonfärjan till Rörö. Tillsammans med Sjöräddningssällskapets station på Rörö och Presto Brandredskap ska ungdomarna få prova på att använda nödbloss och fallskärmsljus, släcka bränder, vända en livflotte i sjön iklädd överlevnadsdräkt och försöka ta både sig själv och en kamrat upp i flotten. En läkare från Sahlgrenska undervisar i farorna med hypotermi och lär ut första hjälpen.
Övning en gång per år
Gunnar Bergagård är ordförande i Ungdoms- och utbildningskommittén och har själv ett förflutet som sjöman i bland annat Johnson Line. Han är motorn i klubbens ungdomsverksamhet och den som möter upp på färjan och går igenom dagens program.
– Ta chansen nu, det är bara en gång per år som vi har en sådan här övning så passa på och lär er så mycket som möjligt, säger Gunnar Bergagård till eleverna.
Väl framme på Rörö samlas den gröna gruppen på bryggan nere vid sjöräddningskryssaren Astra. Hörselskydd och ansiktsskydd sätts på och dagen inleds med att provskjuta övningsraketer. Sedan följer en genomgång ombord på Astra av hur en epirb och en livflotte fungerar.
Samtidigt samlas den röda gruppen för brandövning. Efter en teoretisk genomgång är det dags för eleverna att visa sina färdigheter i brandsläckning. Först brand i kläder och sedan hur man hanterar handeldsläckare med koldioxid och pulver.
Stig Berggren, brandskyddstekniker från Presto instruerar:
– Om det brinner i kläderna på en person så är det viktigt att slå ner lågorna, ta ett draperi eller vad som helst. Börja med huvudet och klappa sedan nedåt.
– Det är ju svinvarmt, hojtar en av eleverna och svingar filten över den brinnande dockan. Efter att nogsamt ha klappat hela dockans längd gläntas det försiktigt på filten för att kontrollera att elden verkligen är släckt.
– Det är roligt att instruera barn, de vill gärna lära sig och är intresserade, säger Stig Berggren.
Ytbärgning
Strax före lunch är det dags att kliva ombord på Astra. Efter en kort sjöresa hör vi räddningshelikoptern från Säve närma sig och inför stora ögon vinschas en ytbärgare ner för att elegant landa på Astras däck. Efter en demonstration av hur det går till att hämta någon med bår från ett fartyg lyfte helikoptern igen och en livflotte slängdes i havet. Den här gången ska helikopterbesättningen visa hur det går till att vinscha upp en nödställd från sjön.
Överlevnadsdräkt
Tillbaka i hamnen får den som vill prova på hur det känns att simma med överlevnadsdräkt.
Fyra elever hoppar i den lilla hamnbassängen mellan räddningskryssarna Astra och Märta Collin och en följebåt övervakar dem när de plaskar runt mellan olika uppgifter som ska lösas.
När livflotten vänts på rätt köl hjälps man åt för att ta sig ombord på flotten. Efter att ha utforskat flotten med dess innehåll en stund ger man sig sedan i kast med läcktätning av en liten båt. Eleverna kämpar tappert med att banka in träpluggar i olika storlekar men den lilla jollen sjunker sakta men säkert.
Öckerö Båtsällskap har arrangerat sjösäkerhetskurser under flera år och intresset är stort. Flera av de unga deltagarna har sedan fortsatt mot en karriär på sjön.
– Flera barn har gått vidare till Sjöfartsgymnasiet på Lindholmen och i sommar har en elev fått jobb på Stena som jungman, säger Gunnar Bergagård.
Helt ideell utbildningsverksamhet
Nettobehållningen från Öckerö Båtsällskaps sjösäkerhetskurser tillfaller oavkortat Föreningen Livbojen/Sjöräddningssällskapet på Rörö och kursdagen avslutades med en liten ceremoni där ungdomarna överlämnade gåvan. Eleverna i sin tur fick sina kursdiplom av Livbojen Rörö:s ordförande Gertrud Karlsson samt kassören Lena Johansson.
Utbildningsverksamheten i föreningen sker helt ideellt men med hjälp av några sponsrande företag kunde eleverna också få varsitt exemplar av handböckerna ”Safety Onboard” och ”Handbok rörande överlevnad till sjöss”.
// Cecilia Österman
Latest update 11-09-2007 15:46 |