Sjöfartstidningen Pil
Hem   Nyheter   Fakta & Statistik   Evenemang   Jobb   Utbildning   Annonser   Länkar  
Om tidningen   Senaste numret   Äldre nummer   Prenumerera   Nyhetsbrev   Annonsera   Om oss
2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 Innehållsförteckningar

Google

sjofartstidningen.se
Internet

PRENUMERERA
Sjöfartstidningen & magasinet Shipgaz
17 nr/år på svenska och engelska
Shipgaz
6 nr/år på engelska
VÃ¥rt nyhetsbrev,
nyheter via e-post 1 g/vecka (torsdagar)
TIPSA OSS
Har du ett bra nyhetstips?
Hör av dig till oss!
Bästa tipset varje månad belönas.
GENVÄGAR

Shipgaz.com – vår systertidning
Ordlista – sjöfartstermer
Annonsering
Kontakta oss

LEDARE. Ur SST 3/2004

Sjöfartsfolket bidrar mest till BNP

En ny studie från Internationella Handelshögskolan i Jönköping visar att omkring 200 000 människor är sysselsatta inom sjöfartsnäringarna och i näringar sammankopplade med sjöfarten.

Den nya rapporten gäller situationen 2001 och är en uppföljning av en studie som gjordes år 2000 och som i sin tur avsåg situationen 1997. Den visar också att sjöfartsklustret har växt, att det huvudsakligen består av mindre arbetsställen, att utbildningsnivån och förädlingsvärdet ökar och inte minst viktigt att sjöfarten är den bransch som lämnar störst bidrag till Sveriges BNP per sysselsatt.

Klustret är stort och delar av det är mer beroende av sjöfarten som näring medan andra mer som transportslag. Kärnan i sjöfartsklustret (rederi, hamn/stuveri, varv) är relativt liten och enligt rapporten minskade den från 15 061 personer år 1997 till 13 166 år 2001. Det är dock viktigt att notera att den nya sjöfartspolitiken inte hade fått genomslag 2001 och sannolikt är kärnan större idag.

Att klustret är så stort och att sjöfarten är så betydelsefull för BNP beror delvis på att sjöfart är en mycket kapitalintensiv bransch. Det i sin tur innebär stora investeringar och stor konsumtion av tjänster och produkter från leverantörsleden.

Siffror och slutsatser i rapporten kan diskuteras, men det viktigaste med denna klusterstudie är att den visar att politiska åtgärder och myndighetsbeslut som påverkar situationen för klusterkärnan kan få återverkningar i många andra led. Beslut som t ex påverkar färjenäringen negativt slår direkt också mot turismen (mer än dubbelt så många människor reser till och från Sverige med färjor som med flyg).

Rolf P. Nilsson

Rolf P. Nilsson
Chefredaktör
 

Detta är ett viktigt perspektiv att ha med sig när man diskuterar sjöfarts- och transportpolitiska frÃ¥gor, som t ex nu när regeringen förhoppningsvis kommer att besluta om att Ã¥tminstone utreda om vi ska ha det som alla andra redan har – ett tonnagebaserat skattesystem.

Latest update 11-09-2007 15:46

SENASTE

Nr 4/2012
Sjöfartstidningen Passagerarsjöfart

Köp numret

SJÖFARTENS
BOK

Allt material © Sjöfartstidningen om inget annat anges. Citera oss gärna men ange alltid källan.

Sjöfartstidningen | www.sjofartstidningen.se | info@sjofartstidningen.se | webbmaster | Kontakta oss | om cookies